WarzywnictwoPolska importerem ziemniaków. Skąd są sprowadzane?
14.03.2024
Udostępnij artykuł:
Wydawać by się mogło, że polska produkcja ziemniaków powinna wystarczyć na potrzeby krajowe. Jednak wspólny rynek Unii Europejskiej powoduje, że do Polski przyjeżdżają także ziemniaki z innych krajów. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku sprowadzono do kraju nieco ponad 160 tysięcy ton. Skąd najwięcej?
zdjecie-1

Polskie ziemniaki znane są nie tyłków Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, a nasz kraj jest prawdziwym potentatem w tej produkcji. Gospodarstwa, które kilka lat temu postawiły na tę wymagającą uprawę w większości nie żałują - ziemniak od kilku lat ,,dobrze płaci'' i jest jedną z tych upraw, które pomimo ogólnego spadku cen - na wartości nie tracą.

Z danych wynika, że w 2023 roku do Polski przyjechało 165 tysięcy ton ziemniaków z innych krajów. W tej masie jest prawie 18 tysięcy ton sadzeniaków. Jednak sprowadzenie bez mała 145 ziemniaków jadalnych może dziwić. Sprawdźmy zatem, skąd przyjeżdżają ziemniaki do Polski.

Zdecydowanie najwięcej ziemniaków w 2023 roku do Polski wyeksportowały Niemcy - było to prawie 93 tysiące ton. Na drugim miejscu w gronie importerów, z niespełna 12 tysiącami ton znajduje się Grecja. Niewiele mniej, bo ponad 10 tysięcy ton ziemniaków przyjechało do Polski z Hiszpanii.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Jęczmień paszowy

Wśród importerów do Polski są także: Cypr, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Dania, Francja, Czechy, Włochy i kilka innych krajów.

Skoro import sadzeniaków wyniósł aż 18 tysięcy ton, to warto się zastanowić skąd przyjechały. Jak się łatwo domyśleć ziemniaki importujemy przede wszystkim z Niemiec i Holandii, z których to krajów łączny import wyniósł łącznie ponad 15 tysięcy ton. Wśród drobnych importerów są także Czechy, Estonia, Francja, Dania czy też Szwecja.

źródło danych GUS

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)