RolnictwoW Krajowej Grupie Spożywczej pracuje 5 tysięcy osób
10.06.2022
Udostępnij artykuł:
W kwietniu informowaliśmy o powstaniu Krajowej Grupy Spożywczej, holdingu, który ma - przynajmniej w założeniu - wzmocnić polski przemysł spożywczy. O KGS rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.
zdjecie-1

Jak powiedział powiedział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa, kapitał własny Krajowej Grupy Spożywczej wynosi 1,3 mld zł. Wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka poinformował, że w holdingu zatrudnionych jest ok. 5 tys osób

- Powstały holding spożywczy zatrudnia ok. 5 tys. osób. i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia - podkreślał wiceminister Andrzej Śliwka.

Zdaniem polityka grupa może osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł, czyli o 1/3 więcej niż tworzące ją spółki samodzielnie.

- Jeśli chcemy budować silny podmiot, to musimy podejmować takie z rynku silne podmioty, które zajmą się przetwórstwem owoców i warzyw, ale również docelowo nie ukrywam, że myślimy o przetwórstwie mięsnym, co w obliczu wojny na Ukrainie tworzyć rezerwę dla instytucji państwowych - mówił podczas posiedzenia komisji Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. wiceminister rolnictwa.

Wiceminister dodał także, że koszty funkcjonowania spółek w ramach grupy, nie przewyższają sumy kosztów ich samodzielnego działania.

KGS rozpoczęła działalność w kwietniu. W jej skład poza Krajową Spółką Cukrową, która jest bazą, weszły m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)