RolnictwoZerowe cło na produkty z Ukrainy przez kolejny rok?
24.03.2023
Udostępnij artykuł:
Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała, że otrzymała do konsultacji projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą. Jak informuje WIR, w projekcie są proponowane zerowe cła na produkty z Ukrainy na kolejny rok.
zdjecie-1

- Zgodnie z tym projektem zerowe stawki celne na towary z Ukrainy mają być utrzymane przez kolejny rok - poinformowała na swojej stronie Wielkopolska Izba Rolnicza.

WIR zgłosił do tego projektu uwagi wskazując, że:

  • Polscy, w tym wielkopolscy rolnicy ponoszą bardzo duże straty finansowe, w związku z napływem do Polski zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz drobiu z terenu Ukrainy. Ceny skupu tych płodów rolnych znacząco spadły i w dniu dzisiejszym znajdują się poniżej poziomu opłacalności produkcji. Te fakty nie znalazły się w zdanej mierze w ocenie skutków tej regulacji. W związku z czym wnioskujemy o uzupełnienie planowanej regulacji o ocenę skutków przedłużenia okresu braku ceł na polskie rolnictwo i polskie gospodarstwa rolne.
  • Analiza takich skutków powinna być następnie uzupełniona o wskazanie w projektowanym rozporządzeniu mechanizmów rekompensat dla polskich rolników, które naszym zdaniem będą musiały zostać wdrożone. Rozumiemy konieczność wspierania Ukrainy natomiast ciężary takiego wsparcia nie mogą zostać wprost przeniesione na rolników poprzez tak znaczący spadek cen skupu zbóż, rzepaku i kukurydzy.
  • Planowane rozporządzenie powinno zawierać również mechanizmy tranzytu płodów rolnych z Ukrainy poza obszar Unii Europejskiej w sposób, który nie będzie zakłócał cen skupu płodów rolnych w krajach UE, szczególnie tych, które graniczą z Ukrainą.
  • Rozporządzenie powinno regulować kwestię zboża technicznego i eliminować patologie związane z jego napływem na obszar celny UE.
  • W rozporządzeniu powinny zostać wskazane mechanizmy oraz źródła ich finansowania pozwalające na lepszą kontrolę fitosanitarną napływających do Polski płodów rolnych z Ukrainy.

- Jako WIR uważamy również, że kwestie rolne będą miały bardzo duże znaczenie dla akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Już dzisiaj jest potrzebna poważna rozmowa i debata na ten temat - informuje Izba.

Pełna nazwa rozporządzenia to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu będącej uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich  państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje do dnia 5 czerwca 2023 roku.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)