Dlaczego jednak azot jest taki ważny?
Niewątpliwie nawożenie azotowe jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o plonie. Z drugiej strony - jest to jeden z najbardziej kosztochłonnych elementów produkcji. Dodajmy do tego jeszcze, że nawożenie azotowe jest jednym z najważniejszych źródeł emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Jak wyjaśnia Marcin Liszewski, efektywność wykorzystania azotu zależy od dostępności przyswajalnych form azotu mineralnego w glebie oraz od zawartości innych pierwiastków, takich jak: fosfor, potas, magnez, wapń czy siarka. Ogromne znaczenie ma odczyn i wilgotność gleby - działająca na ilość i rozkład odpadów. Nie bez znaczenia jest także sposób uprawy i przygotowania stanowiska - w tym przede wszystkim zagospodarowanie resztek pożniwnych rośliny przedplonowej orz stopień zagęszczenia gleby.
Oczywiście znaczenie dla plantacji ma także występowanie takich chorób jak sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, werticilioza czy żółtaczka rzepy.
- Wraz ze wzrastającą ilością dostępnego azotu dla roślin początkowo obserwuje się wzrost poziomu plonowania rzepaku -wyjaśniał Marcin Liszewski z firmy Bayer. - Jednakże kolejne jednostkowe wzrosty są coraz mniejsze i w pewnym momencie, w miarę dalszego zwiększania ilości dostępnego azotu, obserwuje się stabilizację poziomu plonowania, a następnie jego stopniowy spadek.
Zdaniem eksperta, poszczególne odmiany mogą różnić się między sobą pod względem optymalnej ilości azotu, przy której osiągają najwyższe plony.
- Znajomość tych wartości jest kluczowa w procesie optymalizacji nakładów na środki do produckji oraz maksymalizacji uzyskiwanych plonów - wyjaśnia Marcin Liszewski.
Firma Bayer szczyci się odmianami rzepaku, kóre posiadają cechę optymalnego efekltywnego wykorzystania azotu.
- Takie odmiany rzepaku ozimego są bardziej stabilne w plonowaniu niż odmiany nieposiadające tej cechy - wyjaśnia Marcin Liszewski. - Uprawa odmian efektywnie wykorzystujących azot jest swoista ,,polisą ubezpieczeniową'' na wypadek wystąpienia stresowych warunków uprawowych, co w istotnym stopniu zwiększa bezpieczeństwo uprawy.
Firma Bayer zaprezentowała także nowe odmiany, które będą dostępne już w nadchodzącym sezonie. Warto im poświęcić więcej miejsca, dlatego napiszemy o tym w najbliższych dniach.