RolnictwoBędą dopłaty do nawozów. Do jakich i dla kogo?
24.05.2023
Udostępnij artykuł:
Komisja Europejska poinformowała, o zatwierdzeniu programu wsparcia polskich producentów rolnych w związku z wojną Rosji z Ukrainą. program ma wynieść 1 miliard euro (4,7 miliarda złotych) i w ramach tego programu przewidziane są miedzy innymi dopłaty do nawozów. Jakie?
zdjecie-1

Jak poinformowała Komisja Europejska, program ma na celu ,,wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą". Został zatwierdzony w ramach środków przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa.

- Zatwierdzony program o wartości 1 mld euro umożliwi Polsce wsparcie płynności producentów rolnych, którzy w związku z kryzysem borykają się obecnie z poważnymi niedoborami płynności finansowej - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Co trzeba wiedzieć o dopłatach do nawozów?

Wniosek o dopłaty będzie mógł złożyć rolnik, który kupił nawóz w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Jak wynika z zapowiedzi, rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do powierzchni 300 ha.

Izby rolnicze wnioskowały, aby termin zakupu został wydłużony do połowy maja 2023 roku.

Zakup nawozu trzeba będzie udokumentować - potrzebne będą imienne faktury zakupu nawozów lub duplikat, albo inne dokumenty potwierdzające zakup nawozów, jednak muszą się tam znaleźć dane wnioskującego.

Zapewne niebawem pojawi się możliwość składania wniosków o dopłaty do nawozów, bo już znany jest termin końcowy składania wniosków - ma to być dzień 14 lipca 2023. Komisja Europejska podała, ze Polska musi wypłacić pieniądze z dopłat do nawozów do końca 2023 roku.

Wielkopolska Izba Rolnicza sprawdziła, które produkty kwalifikują się dopłat, a które nie.

- Dopłatami do nawozów nie zostały objęte: wapno nawozowe, wapno nawozowe zawierające magnez. Mocznik załapie się na dopłaty, tylko gdy został zakupiony w formie granulowanej i zawiera inhibitor ureazy, lub posiada powłokę biodegradowalną. Na ten moment nie do końca wiadomo, czy dopłaty otrzymają rolnicy, którzy zakupili RSM - wyliczają przedstawiciele WIR.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)