- W roku bieżącym łącznie obaj producenci uprawiali ok. 50 ha, oferując szeroki asortyment odmian w tym odmiany ozime i jare. Wyprodukowany materiał sprzedawany jest w 90% do krajów trzecich (Ukraina) a zaledwie w 10% na rynek krajowy poinformowali inspektorzy z Poznania.
Cała produkcja cebuli odbywa się pod nadzorem pracowników WIORiN w Poznaniu Oddziału w Nowym Tomyślu. Począwszy od pobrania prób gleby na obecność nicieni, poprzez lustracje polowe aż do momentu pobrania prób przed sprzedażą krajową i eksportem. Pobranie prób oraz lustracje wykonywane są pod kątem występowania organizmów kwarantannowych oraz RAN (Regulowane Agrofagi Niekwarantannowe).
- Tegoroczny zbiór cebuli dobiegł końca. Plon oceniany jest przez producentów jako średni. Dzięki nawadnianiu panująca susza nie spowodowała znacznego jego obniżenia - dodają inspektorzy WIORiN. - Po zbiorze cebula sortowana jest na cztery frakcje i pakowana w skrzyniopalety, które następnie trafiają do suszarni z regulowaną temperaturą przechowywania.
Właśnie rozpoczyna się sezon sprzedaży cebuli dymki. Cebula przeznaczona na sprzedaż pakowana jest w worki raszlowe 10- i 25- kilogramowe a każde opakowanie jednostkowe, które jest przeznaczone do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej, zaopatrywane jest w paszport, który przedsiębiorca wystawia samodzielnie posiadając stosowne uprawnienia.
źródło i foto: WIORiN w Poznaniu