RolnictwoCo warto wiedzieć o umowie przedwstępnej na płody rolne?
27.05.2022
Udostępnij artykuł:
Umowa przedwstępna nie może być dla nikogo rzeczą obcą zwłaszcza nie może być obca dla rolników, którzy zawierają umowy przedwstępne przy różnego rodzaju inwestycjach służących rozwojowi gospodarstw. Takimi inwestycjami jest np., modernizacja parków maszynowych, co często wiąże się z dużymi wydatkami. A skoro środki, które są przeznaczane na te cele są duże warto pamiętać o pewnym zabezpieczeniu się, tak aby sfinalizować transakcje zgodnie z oczekiwaniami. Takie zabezpieczenie umożliwia właśnie umowa przedwstępna będąca umową, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy, powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli tej końcowej, która jest zawierana na podstawie ustaleń zawartych właśnie w umowie przedwstępnej.
zdjecie-1

Umowa przedwstępna jest więc zabezpieczeniem tego, że w przyszłości powinno dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Określamy w niej podmioty, które zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej jak i określamy to wszystko co końcowa umowa ma zawierać.

Elementami, które taka umowa powinna zawierać jest m.in. cena.

Określenie ceny zapewnia nam, że cena nie ulegnie zmianie co jest bardzo istotne zwłaszcza teraz gdy częstotliwość zmian cen jest bardzo duża.

W umowie przedwstępnej możemy określić również termin kiedy chcemy podpisać umowę przyrzeczoną jak i również termin kiedy chcemy dokładnie określić wykonanie zobowiązania czyli np. Dostarczenie maszyny.

Przy zakupie maszyn rolniczych ważnym elementem jest również określenie dokładnych parametrów danej maszyny w umowie przedwstępnej. Przykładem może być nie określenie rozmiarów ogumienia przy zakupie ciągnika rolniczego co może wiązać się z dostarczeniem ciągnika na ogumieniu, którego rozmiar nie odpowiada nabywcy a przez to, że mógł być to pominięty aspekt umowy nie będzie skuteczne roszczenie o wymianę ogumienia po zakupie i dostarczeniu maszyny. Dlatego w umowie przedwstępnej należy zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. Przyszły nabywca powinien zażądać określenia dokładnych parametrów maszyny i zapisania tego w umowie. Jeżeli określimy w umowie wszystko dokładnie to nabywca będzie zabezpieczony przed tym, że maszyna dotrze do niego w wyposażeniu go nie satysfakcjonującym a w przypadku gdy wyposażenie maszyny będzie inne od tej widniejącej w umowie będzie to podstawa do żądania naprawienie tego uchybienia jak i również jest to podstawa do odstąpienia od umowy w myśl Art. 493. § 1.

To na co również należy zwrócić uwagę jest różnica między zaliczką a zadatkiem. Przy umowie przedwstępnej na poczet wykonania zobowiązania można zastosować zadatek jak i zaliczkę, lecz należy pamiętać o różnicy pomiędzy nimi.

Zadatek jest uregulowany w kodeksie cywilnym i jest to świadczenie najczęściej pieniężne, wręczany jest drugiej stronie np. Przy zawieraniu umowy przedwstępnej na poczet umowy przyrzeczonej. W przypadku kiedy umowa nie dochodzi do skutku z winy sprzedającego to kupujący ma prawo zażądania sumy dwukrotnie wyższej od sumy zadatku. Zadatek również jak umowa przedwstępna zabezpiecza i chroni poprawną realizacje umowy. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony to zadatek powinien zostać zwrócony i nie można w takim przypadku żądać dwukrotności taj sumy.

W przypadku zaliczki jest to np. Suma pieniędzy wpłacana na poczet przyszłej umowy ale nie gwarantuje ona tego, że umowa dojdzie do skutku. Nie występuje ona w celu zabezpieczenia umowy a raczej w celu rezerwacji towaru z czym nie wiąże się żadne zobowiązanie.

autor: Mikołaj Cierniakowski
praktykant w Kancelarii Adwokackiej

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)