- Stopniowy spadek temperatury powietrza pod koniec 2022 r. stwarzał dogodne warunki do wejścia w stan spoczynku zimowego. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu występujące od października do lutego pozytywnie wpłynęły na stan zasobów wód gruntowych. Relatywnie wysokie temperatury powietrza utrzymujące się w trakcie tego okresu i jedynie sporadycznie występujące krótkotrwałe przymrozki nie spowodowały strat mrozowych. Korzystne warunki atmosferyczne w styczniu i lutym w wielu regionach kraju przyczyniły się do pobudzenia roślin - przypomniał GUS.
Pogorszenie warunków pogodowych w marcu i na początku kwietnia spowolniło ich rozwój, lecz jednocześnie pozwoliło zabezpieczyć pąki kwiatowe przed przemarznięciem w kolejnych tygodniach. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na kondycję drzew i krzewów w tym czasie były liczne opady deszczu notowane w wielu regionach kraju. Z drugiej strony nie były to warunki sprzyjające prowadzeniu zabiegów ochronnych przed chorobami grzybowymi.
- Mimo braku okrywy śnieżnej nie odnotowano strat ani uszkodzeń mrozowych na plantacjach krzewów owocowych. Ich rozwój został jednak nieznacznie spowolniony niskimi temperaturami powietrza w marcu i na początku kwietnia. Szkód wywołanych przymrozkami nie stwierdzono także na plantacjach truskawek. Z powodu niskich temperatur powietrza rozwój tych roślin na początku okresu wegetacyjnego był jednak ograniczony. Nieznacznie wolniej rozwijają się także truskawki uprawiane pod folią - podali eksperci z GUS-u.
Źródło danych GUS