Odnotowano wzrost wartości wskaźnika zmiany sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego o 3,6 p. proc. w porównaniu z I półroczem 2023 r.
Oceny różniły się w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
Analiza odpowiedzi wykazała m. in., że:
osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi wyraziły bardziej pesymistyczne opinie o zmianach jakie zaszły w II półroczu 2023 r., a także o sytuacji bieżącej (grudzień 2023 r.), niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej,
kierujący gospodarstwami prowadzącymi produkcję roślinną ocenili koniunkturę mniej korzystnie, niż użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. Jednocześnie wyrazili więcej negatywnych opinii na temat przyszłej ogólnej sytuacji swoich gospodarstw rolnych,
najmniej pesymistyczne oceny wyrażali młodzi rolnicy (poniżej 25 lat), a także osoby prowadzące gospodarstwo rolne przez okres 2–5 lat.
W bieżącej edycji badania najmniej korzystnie zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego ocenili kierujący jednostkami specjalizującymi się w produkcji roślinnej (saldo odpowiedzi wyniosło minus 48,0), natomiast najkorzystniej prowadzący gospodarstwa ukierunkowane na produkcję zwierzęcą (minus 37,1). W porównaniu z I półroczem 2023 r. odnotowano wzrost wartości salda odpowiednio o 2,1 p. proc. oraz o 4,8 p. proc., natomiast w stosunku do II półrocza 2022 r. obserwowano spadek wartości salda odpowiednio o 8,6 p. proc i o 11,2 p. proc. Największą poprawę opinii odnotowano wśród kierujących gospodarstwami tradycyjnymi – wzrost wartości salda o 5,1 p. proc. w porównaniu z I półroczem ub. roku.
- Kierujący gospodarstwami rolnymi, bez względu na dominujący typ produkcji rolniczej, wyrazili negatywne oceny odnośnie zmiany opłacalności produkcji rolnej. Opinie te były korzystniejsze niż w I półroczu 2023 r., ale bardziej pesymistyczne niż w II półroczu 2022 r. Najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną. Wśród nich najbardziej negatywne zmiany opłacalności produkcji wyrazili prowadzący uprawy buraków cukrowych, a także rzepaku i rzepiku. Największą poprawę w porównaniu z poprzednią edycją badania zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych – wzrost wartości salda odpowiedzi o 9,4 p. proc. Najmniej pesymistyczne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów brojlerów, natomiast najbardziej pesymistyczne owiec i koni - poinformował US w Zielonej Górze.
W grudniu 2023 r. prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji gospodarstw, opłacalności produkcji rolnej, jak i popytu na produkty rolne na I półrocze 2024 r. były niekorzystne ale mniej pesymistyczne w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania. Największą poprawę opinii wobec poprzedniej edycji odnotowano w pytaniu o zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego w najbliższym półroczu - wzrost wartości salda o 3,8 p. proc.
źródło danych: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze