RolnictwoKonsultacje w sprawie ograniczania azotu i fosforu
15.07.2022
Udostępnij artykuł:
Im coś piękniej brzmi, tym z większą uwagą warto się temu przyglądać. Delegatura Unii Europejskiej w Rzymie poinformowała o rozpoczęciu konsultacji publicznych w sprawie opracowania planu działania na rzecz lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi. Konsultacje online potrwają do 26 sierpnia br. Lepsze gospodarowanie składnikami to - w tym wypadku ograniczenia azotu i fosforu.
zdjecie-1

- W Europie nadwyżka azotu i fosforu w środowisku już teraz przekracza bezpieczne granice możliwości planety (w przypadku N współczynnik wynosi 3,3 a w przypadku P współczynnik wynosi 2). Stanowi to poważne zagrożenie dla przyrody i klimatu Ziemi - czytamy w zaproszeniu do zgłaszania uwag dotyczących tej inicjatywy, wystosowanym przez Komisję Europejską. - Dwie trzecie nadmiernych poziomów azotu i fosforu w wodach pochodzi z nawozów stosowanych w rolnictwie, a jedna trzecia pochodzi ze ścieków przemysłowych i domowych. Zgodnie z najnowszym sprawozdaniem dotyczącym dyrektywy azotanowej 36 % rzek i 32 % jezior, 31 % wód przybrzeżnych i 32 % wód przejściowych oraz 81 % wód morskich zgłoszono jako eutroficzne w latach 2016–2019. Szacuje się, że emisje zanieczyszczeń azotu do atmosfery (połowa z rolnictwa i połowa ze spalania paliw kopalnych) z ruchu drogowego, energetyki i przemysłu odpowiadają za 374 000 przedwczesnych zgonów w UE rocznie.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu, w planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w strategii „Od pola do stołu” zapowiedziano, że Komisja opracuje plan zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi, aby ograniczyć utratę składników odżywczych o co najmniej 50 % przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby.

Zgodnie z zaproszeniem, kontekst polityczny sprawy jest następujący: plan działania uzupełni plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby. Będzie on opierał się na niedawno przeprowadzonych, trwających i planowanych ocenach (takich jak ocena dyrektywy w sprawie osadów ściekowych) oraz przeglądach powiązanych przepisów (takich jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych i dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych).

- Prowadzone przez Komisję Europejską konsultacje są skierowane do rolników, przedstawicieli przemysłu i organizacji pozarządowych oraz innych zainteresowanych stron - podało ministerstwo rolnictwa. - Celem konsultacji jest zebranie opinii społeczeństwa obywatelskiego i zainteresowanych stron na temat aspektów planu działania UE w zakresie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://ec.europa.eu

- Plan działania w zakresie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi przyczyni się do osiągnięcia celu Europejskiego prawa o klimacie oraz celu na 2030 r. w zakresie różnorodności biologicznej i strategii „Od pola do stołu”, jakim jest ograniczenie utraty składników odżywczych o co najmniej 50 %, a tym samym ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20 %. Obejmie to zbadanie, w jaki sposób zapewnić bardziej zrównoważone stosowanie składników odżywczych (określenie możliwości zmniejszenia ładunku składników odżywczych we współpracy z państwami członkowskimi, stosowanie zrównoważonego nawożenia i zrównoważonej gospodarki składnikami odżywczymi), rozwiązanie problemu zanieczyszczenia składnikami odżywczymi u źródła, zwiększenie zrównoważonego charakteru rolnictwa i innych sektorów oraz stymulowanie rynków odzyskanych lub poddanych recyklingowi składników odżywczych - informuje Komisja Europejska.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)