SadownictwoOwoce miękkie płacą nierówno
13.07.2022
Udostępnij artykuł:
Sezon skupu owoców miękkich rozpoczął się na dobre. Ceny są zróżnicowane. Szanse na opłacalne zbiory mają plantatorzy czarnej porzeczki i borówki, która staje się polską specjalnością. Znacznie gorsze ceny mają w tym roku wiśnie.
zdjecie-1

Na naszym portalu ogłoszeń dotyczących kupna owoców miękkich jest sporo. Ceny sa jednak zróżnicowane. Wyjątkiem jest czarna porzeczka, która zazwyczaj wyceniana jest od 6 do 7 zł za kilogram. Podobne ceny transakcji odnotowywane są na Giełdzie Kaliskiej.

Ceny czarnej porzeczki na innych rynkach hurtowych to już jednak inna bajka. W Broniszach w poniedziałek płacono średnio 16 zł/kg, a w Łodzi na Rynku Zjazdowa - 11 zł.

Tak dobrze nie płaci porzeczka czerwona. Najczęściej oferowana cena w skupach oscyluje koło 1 zloty za kilogram. Znacznie wyższe ceny są na rynkach hurtowych - średnio od 6 do nawet 10 zł/kg.

Ceny borówki, której polscy producenci uprawiają coraz więcej zazwyczaj są proponowane w przedziale 20-28 złotych za kilogram. W skupach, gdy cena jest wyższa, zazwyczaj wymagany jest większy kaliber owoców. Wyższe ceny są na rynku Zjazdowa w Łodzi - 32 zł/kg. Poszukiwana jest także borówka przemysłowa w cenie około 13-15 zł/kg.

Sezon na wiśnie dopiero się rozpoczął, ale ceny nie zwalają z nóg. Najczęściej proponowana kwota to 2-3 zł/kg. Wyższe kwoty oznaczają większe wymagania w stosunku do owoców lub sposobu pakowania. Podobnie jest z czereśniami. Są odmiany: Cordia i Regina, które osiągają znacznie wyższe ceny niż przeciętnie i są poszukiwane w skupach. Za wysokiej jakości owoce, dobrze zapakowane można otrzymać 6-7 zł/kg. Ale większość ofert przewiduje cenę około 4-5 zł/kg. Oferty trzeba sprawdzać uważnie, bo niektórzy odbiorcy proponują własny transport, inni wskazują, że towar powinien być do nich dowieziony przez producenta.

Jednym z centrów produkcji malin jest Lubelszczyzna - tu ofert jest sporo i są bardzo zróżnicowane. Za maliny nieciemniejące cena jest wyższa. Zazwyczaj proponowane są ceny od 16 do 25 zł/kg. To duża rozpiętość. Zaledwie nieco wyższe są ceny malin na rynkach hurtowych - najczęściej 25-28 zł/kg.

Niewiele jest ofert skupu agrestu, choć na rynkach hurtowych jest on bardzo drogi od 7,5 do 10 zł/kg. W detalu agrest można spotkać nawet w cenie 14 złotych za kilogram, ale... entuzjazmu nie wzbudza.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Inne zboża (płaskurka, samopsza i in.)

Kończy się sezon na truskawki. owoce przemysłowe można jeszcze sprzedać za 2,50 zł/kg, ale deserowa Malwina wyceniana jest nawet na 10 zł/kg. Jeszcze wyższe są ceny na rynkach hurtowych - nawet 13,5 zł/kg średnio na Giełdzie Kaliskiej.

Tegoroczne ceny nie są złe, jednak trzeba pamiętać o znacznym wzroście kosztów produkcji. Czy producenci owoców miękkich mają szansę zarobić w tym roku? Na giełdy i do skupów wrócimy niebawem.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)