RolnictwoKRIR protestuje w sprawie zmian w pomocy klęskowej
17.11.2022
Udostępnij artykuł:
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów zmienia dotychczasowe zasady pomocy klęskowej. Chodzi tu przede wszystkim o okazanie faktur dokumentujących rzeczywistą stratę. Krajowa Rada Izb Rolniczych protestuje, bo projekt tego rozporządzenia nie był konsultowany z samorządem rolniczym. KRIR wnioskuje o pilną zmianę tego rozporządzenia. bo część rolników została w dokumencie pominięta.
zdjecie-1

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2022 poz. 2315).

- Przedmiotowe rozporządzenie w § 13zs w ust. 2 w pkt 4 stanowi, że warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5000 zł brutto. Natomiast w ust. 7 w pkt 4 mowa jest o konieczności dostarczenia kopi faktur potwierdzających sprzedaż - informuje KRIR. - Zwracamy uwagę, że w rozporządzeniu pominięto rolników ryczałtowych, rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub prowadzących działalność w ramach RHD. Rolnik „ryczałtowy” nie ma żadnego obowiązku wystawia paragonów, rachunków, ani faktur finalnym konsumentom – sprzedaż prowadzi na podstawie umów kupna-sprzedaży.

Samorząd rolniiczy przypomina, że z przepisów o sprzedaży bezpośredniej wynika obowiązek prowadzenia rejestru ilościowego odnośnie produktów sprzedanych. W RHD, jak przy każdej działalności, przy której zechcemy skorzystać ze zwolnienia, także należy prowadzić wewnętrzny rejestr sprzedaży.

- Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem o pilne zmiany w rozporządzeniu tak, aby wspomniana wyżej grupa rolników mogła złożyć inne dokumenty potwierdzające sprzedaż, dla ryczałtowców np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu, a dla sprzedaży bezpośredniej czy RHD np. rejestry sprzedaży. W przypadku braku takich dokumentów sprzedaży, należy umożliwić rolnikom przedstawienie dokumentów zakupu środków produkcji za kwotę np. 3000 zł - apeluje KRIR.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)