Bogusław Wijatyk powiedział, że przyszłość WPR po 2027 r. musi opierać się na wsparciu zrównoważonego i odpornego rolnictwa, które łączy troskę o środowisko z innowacjami oraz cyfryzacją.
– Musimy zapewnić, aby małe i średnie gospodarstwa miały równe szanse na konkurencyjność w coraz bardziej zmieniającym się środowisku rynkowym i klimatycznym – podkreślił dyrektor Wijatyk. - – Płatności bezpośrednie powinny pozostać filarem stabilizacji dochodów rolników, a procedury aplikacyjne powinny być proste i przejrzyste. Środki z WPR powinny być sprawiedliwie podzielone pomiędzy państwa członkowskie i ukierunkowane na wsparcie małych i średnich gospodarstw.
Dyrektor podkreślił, że rozszerzenie UE nie powinno nastąpić ze szkodą dla unijnych producentów i przetwórców żywności.
– Należy uruchomić szeroki wachlarz działań zapobiegający obniżeniu opłacalności produkcji rolnej, depopulacji obszarów wiejskich oraz porzucaniu prowadzenia działalności rolniczej w krajach członkowskich UE – wyliczał dyrektor Wijatyk. Stwierdził też, że powinniśmy zagwarantować odpowiedni poziom finansowania działań na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich UE. - Konieczne są środki na strukturalne przygotowanie unijnego sektora rolno-żywnościowego do integracji z państwami akcesyjnymi, poczynienie odpowiednich inwestycji dostosowujących, zmiana systemu płatności bezpośrednich z uwzględnieniem kryteriów odnoszących się do specyfiki rolnictwa europejskiego oraz stopniowa i wzajemna liberalizacja handlowa.
źródło: ministerstwo rolnictwa