W trzecim tygodniu września, według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za kukurydzę „suchą” przeciętnie uzyskiwano 811 zł/t, o 4% mniej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 7% niższa niż przed miesiącem. Cena kukurydzy „mokrej” wyniosła 520 zł/t i była o 1% wyższa niż przed tygodniem.
Za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 879 zł/t wobec 877 zł/t w poprzednim tygodniu (wzrost o 0,3%). Jednocześnie cena tego ziarna była nieznacznie (o 0,3%) niższa od notowanej miesiąc wcześniej i o 10% niższa niż przed rokiem.
Żyto konsumpcyjne przeciętnie kupowano po 605 zł/t. Zboże to było o 1% droższe niż tydzień wcześniej i o 3% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku cena żyta była o 9% niższa.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 725 zł/t, o 1% wyższym niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ta była o 4% wyższa niż przed miesiącem, ale o 4% niższa niż w porównywalnym okresie roku 2023.
Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 769 zł/t i była o 5% niższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 5,5% tańsze niż przed miesiącem.
Średnia cena pszenżyta, w porównaniu z poprzednim tygodniem, obniżyła się nieznacznie (o 0,3%), do 705 zł/t. Jednocześnie cena tego zboża była o 2% wyższa niż przed miesiącem, ale o 11% niższa niż przed rokiem.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwraca uwagę, na fakt, że żniwa kukurydziane nabierają tempa, a w wielu rejonach, zwłaszcza na zachodzie kraju, przekroczyły półmetek.
źródła: KOWR, ZSRIR