RolnictwoNiewielkie wahania na rynku zbóż
05.09.2022
Udostępnij artykuł:
W trzecim tygodniu sierpnia 2022 r. obniżeniu uległy ceny pszenicy konsumpcyjnej i pszenżyta, a ceny pozostałych zbóż wzrosły. Różnice w cenach w porównaniu z poprzednim tygodniem nie były jednak duże
zdjecie-1

W zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 15–21 sierpnia 2022 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 545 zł/t. Było to o 1% mniej niż tydzień wcześniej i o 0,5% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego zboża była o 65% wyższa niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 1 227 zł/t, nieznacznie (o 0,4% więcej niż przed tygodniem i o 1% więcej niż miesiąc wcześniej. Zboże to było o 75% droższe niż w porównywalnym okresie 2021 r.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 284 zł/t, o 3% wyższym niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 2,5% droższe niż przed miesiącem i o 66% droższe niż rok wcześniej.

Za pszenżyto średnio w kraju płacono 1 307 zł/t wobec 1309 zł/t tydzień wcześniej. Zboże to było o 1,5% tańsze niż przed miesiącem, ale o 57% droższe niż przed rokiem.

Owies konsumpcyjny przeciętnie kupowano po 1 203 zł/t, o 2% drożej niż tydzień wcześniej i przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był o 95% droższy.

Przeciętna cena kukurydzy w kraju wyniosła 1 430 zł/t i była o 0,5% wyższa niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było nieznacznie (o 0,1%) tańsze niż przed miesiącem, ale o 39% droższe niż rok wcześniej.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Żyto paszowe

- W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej i jęczmienia paszowego w kraju są najwyższe w makroregionie północno-zachodnim, natomiast kukurydza jest nieco droższa w makroregionie centralnowschodnim - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - W przypadku żyta konsumpcyjnego, średnie ceny zakupu są wyższe zarówno w makroregionie centralno-wschodnim, jak i południowym.

Ceny zbóż w kraju są uzależnione w głównej mierze od popytu importowego na rynkach zagranicznych. Bliskość rynków importerskich ma związek z potencjalnie łatwiejszym dostępem do eksportu zbóż z makroregionu północno-zachodniego poprzez porty morskie oraz granicę z Niemcami, co skutkuje wyższymi cenami w tym regionie.

Zachęcamy do sprawdzenia najnowszych NOTOWAŃ >>> KLIK

Źródła: Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)