Węgierski portal Portfolio.hu poinformował o tragicznej sytuacji na Węgrzech z powodu suszy.
- Susza, jakiej nie było od dawna, zabiera znaczną część plonów w roku, w którym ceny są wyjątkowo wysokie, co oznacza, że ??w normalnych warunkach rolnicy mogli w tym roku zarobić szczególnie dobrze. Tylko w przypadku dwóch wspomnianych upraw strata szacowana jest naokoło 400 miliardów forintów, a dodatkowo w tym roku pierwsze zbiory zbóż są tragicznie słabe - powiedział portalowi Portfolio Tamás Petőházi, prezes Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Zbóż.
Susza dotyczy wschodniej części Węgier. Zachodnia część kraju takich problemów nie ma.
Na Węgrzech jęczmień już zebrano, średnia krajowa wynosi 4,5 tony z hektara, co wynika z faktu, że w zachodniej części kraju zbierano średnio 5 ton z hektara, a na Wielkiej Nizinie (wschodnia część) 2-3 tony z hektara. W przypadku pszenicy zbiory wciąż trwają, jak dotąd można oszacować średni plon krajowy na poziomie od 3,5 do 4 ton. W zachodnich Węgrzech zbiory pszenicy dopiero się rozpoczynają, ale na objętej suszą Wielkiej Nizinie wynik na hektar wynosi od 2 do 4 ton.
- Podczas gdy Węgry średnio w latach eksportują około 2,5 mln ton zboża, po tegorocznych żniwach ilość ta nie przekroczy 1 mln ton - dodaje prezes węgierskiego Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Zbóż
Zsófia Pótsa, sekretarz generalna Stowarzyszenia Węgierskich Przetwórców Zbóż, Producentów i Handlowców Pasz, powiedziała, że ze względu na małe opady wilgotność ziaren jest bardzo niska, dlatego testy wykazują znakomitą zawartość białka i błonnika podczas pierwszych pomiarów. Jednak przemysł młynarski nie może pracować z małymi, twardymi ziarnami o małej masie.
- W związku z suszą Ministerstwo Rolnictwa zwróciło się do Komisji Europejskiej w intencji uczestników programu rolnośrodowiskowego - powiedział minister rolnictwa István Nagy.
Minister zwrócił uwagę na fakt, że ze względu na nadzwyczajną sytuację suszy dotykającą kraj, oprócz hodowców roślin poważne szkody doznają również hodowcy zwierząt gospodarskich. Plony wymagane do produkcji pasz pozostają znacznie poniżej normalnej wielkości. Szef resortu podkreślił, że Węgry wystąpiły o nadzwyczajne zezwolenie Komisji Europejskiej na zniesienie tymczasowych ograniczeń koszenia łąk objętych programem rolnośrodowiskowym.
żródła: portfolio.hu
hetek.hu