Bank PKO BP poinformował, że wzrosty kosztów w przemyśle rolno - spożywczym mają szeroki zakres i dotyczą większości branż spożywczych. Znaczącą inflację kosztów materiałowych odnotowano w przetwórstwie drobiu (+26% r/r w porównaniu do -6,4% r/r w drugim kwartale 2021), która wynikała ze zdecydowanie wyższych niż przed rokiem cen skupu żywca. O 23% r/r wzrosły koszty zużycia materiałów w firmach produkujących oleje. Niemniej, podwyżki surowcowe, w obu przypadkach mające charakter popytowy, nie poskutkowały pogorszeniem wyników finansowych.
Jednak przychody branży spożywczej wzrastały wolniej od kosztów, sprawiając, że zysk firm w trzecim kwartale 2021 zmalał o 9,9% r/r.
- Uwagę zwraca natomiast znaczący wzrost kosztów zużycia materiałów w firmach wytwarzających produkty przemiału zbóż (+21% r/r) wywołany znaczącymi podwyżkami cen zbóż, oraz producentów pieczywa; świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek (+18% r/r), którym towarzyszył spadek zysków odpowiednio o 25% r/r i 88% r/r. Ponad 20-proc. wzrost kosztów zużycia materiałów odnotowano w branży przetwórstwa owoców i warzyw , a także produkcji gotowych pasz i karmy dla zwierząt - zauważają analitycy bankowi. - Przyspieszenie wzrostów cen podstawowych produktów rolnych w czwartym kwartale2021 sugeruje dalszy wzrost kosztów w przetwórstwie spożywczym. Presja na zmniejszenie marż zwiększy się w największym stopniu w przetwórstwie pierwotnym i wtórnym zbóż.
Przeniesienie całości wzrostu kosztów na odbiorców finalnych może być trudne, zwłaszcza w sektorze produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich, gdzie popyt, z uwagi na niskie ceny (trzoda chlewna) oraz spadkowe tendencje w produkcji (drób i bydło), jest niższy niż przed rokiem.