- Ceny wysokiej jakości kapusty w Rosji osiągają 0,75 USD bez VAT w Rosji, około 0,60 USD na Białorusi i Ukrainie. Jednocześnie plantatorzy warzyw mają zapasy, ale ich nie sprzedają. Dzięki temu rozpoczął się import kapusty z Polski na Ukrainę. Egipt już eksportuje kapustę do Rosji. Rosyjscy importerzy są zmuszeni kupować kapustę nawet w Kirgistanie, Iranie i Uzbekistanie, ale podaż z Uzbekistanu i Kirgistanu jest teraz ograniczona, a ceny również rekordowo wysokie. Terminale celne w Iranie są przepełnione, bo wszyscy chcą eksportować kapustę, ale logistyka jest dość droga – mówi Fedir Rybalko, międzynarodowy konsultant Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Jak informuje portal, ukraińscy rolnicy pamiętają lata, kiedy ceny kapusty na wiosnę przekraczały 1 USD/kg i spodziewają się podobnych zmian. Dlatego nie spieszą się ze sprzedażą. Plantatorzy kapusty w Rosji i na Białorusi również czekają na wzrost cen i nie sprzedają. Jeśli jednak ocenimy wielkość sprzedaży nasion kapusty w Uzbekistanie, niedługo należy spodziewać się rekordowej podaży kapusty z Uzbekistanu.
Czy ceny kapusty wzrosną w lutym 2022 r. i wiosną osiągną rekord, czy też rolnicy przegapią okazję do zarobienia dobrych pieniędzy i staną w obliczu nadpodaży kapusty? Andriy Yarmak, ekonomista Centrum Inwestycyjnego FAO, uważa również, że nie można wykluczyć drugiego, negatywnego scenariusza na rynku kapusty.
- Kapusta to najbardziej ryzykowny produkt w branży owocowo-warzywnej. Ceny kapusty w tym samym terminie w różnych latach w cenach rzeczywistych mogą różnić się nawet 20-krotnie! Z mojego doświadczenia wynika, że rekordowe kwoty na kapuście można trafić średnio raz na 5-7 lat. Ceny kapusty są stosunkowo rozsądne co 3 lata, a 1 rok na 3 przynosi straty – mówi Andriy Yarmak.
źródło: EastFruit.com