RolnictwoZboża: niewielkie wahania cen na początku listopada 2022
16.11.2022
Udostępnij artykuł:
W pierwszym tygodniu listopada na polskim rynku odnotowano spadek cen pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy. Ceny pozostałych monitorowanych zbóż wzrosły. Ani spadki, ani wzrosty nie są znaczne.
zdjecie-1

W dniach 31 października - 6 listopada 2022 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 585 zł/t, o ponad 1% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o 41,5% wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w kraju wyniosła 1 250 zł/t i była  1% wyższa niż tydzień wcześniej i 3% wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku cena ta była o 35% wyższa. Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 378 zł/t, o 3% wyższym niż tydzień wcześniej i o 4% wyższym niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniem sprzed roku jęczmień był droższy o 42%.

Za pszenżyto płacono przeciętnie 1 387 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) więcej niż przed tygodniem i o 2% więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 45,5% droższe niż przed rokiem.

Owies konsumpcyjny średnio w kraju kupowano po 1 325 zł/t. Zboże to było o 0,5% droższe niż przed tygodniem i o 1% droższe niż przed miesiącem. Cena tego zboża była o 52% wyższa niż w porównywalnym okresie 2021 r.

Za kukurydzę „suchą” przeciętnie uzyskiwano 1 428 zł/t, o blisko 1% mniej niż tydzień wcześniej, ale o 1% więcej niż przed miesiącem i o 47% więcej niż przed rokiem. W tym czasie za kukurydzę „mokrą”, podobnie jak tydzień wcześniej, płacono średnio 932 zł/t. Zboże to było o 15,5% droższe niż przed miesiącem i o 45% droższe niż przed rokiem.

W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego były najwyższe w makroregionie południowym, a jęcz-mienia paszowego w makroregionie północno-zachodnim. Natomiast za kukurydzę płacono najwięcej w makroregionie centralno-wschodnim - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, KOWR

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)