Portal EastFruit.com powołuje się na publikację Agro Times.
- Obecnie rynek warzyw znajduje się w punkcie zwrotnym przed nowymi zbiorami. Zdaniem ekspertów ceny będą spadać wraz z pojawieniem się nowych warzyw uprawnych. Wyjątkiem są papryki. Warzywo to sprowadzane jest głównie z Hiszpanii, ponieważ w Polsce jest rzadko uprawiane - informuje EastFruit.com.
W połowie marca główny zestaw polskich warzyw (12 sztuk) podrożał o 55,7%. Najwięcej podrożała cebula (3,5-krotnie), marchew i por (2,5-krotnie). A buraki podrożały o 4% w stosunku do cen z zeszłego roku” – czytamy w komunikacie.
Analitycy zwracają uwagę, że koszt wiosennych warzyw będzie wyższy, co oznacza, że ??podaż będzie mniejsza. Ceny nie będą już tak niskie, jak przed pandemią i wojną, ale eksperci przewidują, że nie powinny być „strasznie” wysokie.
Tymczasem analitycy banku Credit Agricole twierdzą, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniesie w kwietniu ok. 19% rok do roku wobec 24% w lutym - poinformował ekspert.
Z danych GUS wynika, że np. cukier był w lutym droższy o 85,2 proc., mleko o 37,8 proc., jaja o 35,6 proc., mięso wieprzowe o 33,5 proc., a tłuszcze roślinne o 31,6 proc. Analitycy Credit Agricole oceniają, że tegoroczne święta będą średnio przynajmniej o 30% droższe niż przed rokiem.
źródła: EastFruit.com, Credit Agricole, GUS