- Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia przewiduje, że rolnik może otrzymać wsparcie, jeżeli utworzył obszar z roślinami miododajnymi poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia - poinformował KRIR.
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, dopłaty do upraw roślin miododajnych powinny być przyznawane również do upraw jednogatunkowych.
- Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla ograniczenia dopłat wyłącznie do mieszanek roślin miododajnych. Rolę pożywienia dla owadów zapylających równie dobrze spełniają plantacje jednogatunkowe, jak wielogatunkowe. Należy również wziąć pod uwagę, że konsumenci poszukują miodów jednogatunkowych, które są cenione wyżej niż wielokwiatowe - dodają przedstawiciele zarządu KRIR.
W wyniku przyjęcia ww. ograniczeń zostaną pominięte plantacje nasienne roślin miododajnych, które muszą być prowadzone w czystości gatunkowej. Przedstawiony problem samorząd rolniczy zgłaszał już w dyskusji na temat Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27, jednak te uwagi nie zostały uwzględnione.