RolnictwoHalvetic – przełomowy herbicyd CIECH Sarzyna z rejestracją na Słowacji
Udostępnij artykuł:
Innowacyjny środek ochrony roślin w ofercie CIECH Sarzyna – Halvetic – wkracza na kolejny rynek zagraniczny. Już wkrótce dostęp do niego zyskają słowaccy rolnicy. Tym samym kraj ten dołączy do grona dziewięciu innych, poza Polską, europejskich rynków, m.in. Rumunii, Hiszpanii, Grecji czy Portugalii, na których rolnicy mogą korzystać z potencjału Halvetic w procesie zrównoważonej transformacji rolnictwa. Poza Starym Kontynentem herbicyd ten ma też rejestrację w Australii.
zdjecie-1

Halvetic to herbicyd na bazie glifosatu, oparty o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT („Better Glyphosate Technology”®), który pozwala na utrzymanie dotychczasowej wysokiej skuteczności substancji aktywnej przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów. To nie tylko największa innowacja wśród herbicydów nieselektywnych na świecie i przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, ale także odpowiedź Grupy CIECH na wyzwania związane z transformacją rolnictwa zgodną z założeniami unijnej strategii „Od pola do stołu”, polegającej na ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. do 2030 roku. Europejskie regulacje oznaczają wzrost zapotrzebowania na nowe produkty cechujące się większą efektywnością i skutecznością działania.

W 2021 roku Halvetic zanotował bardzo udany debiut w Polsce, wzmacniając pozycję CIECH Sarzyna w segmencie glifosatu, w którym spółka ma udział na poziomie ok. 50 proc. Strategia rozwoju marki zakłada jednocześnie intensywną ekspansję zagraniczną. W ciągu zaledwie roku Halvetic uzyskał pozwolenia na wprowadzenie do obrotu m.in. w Rumunii, Łotwie, Litwie, Grecji oraz w Czechach. W toku natomiast są kolejne procesy rejestracji produktu, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Estonii, na Cyprze czy w Argentynie, które mogą zakończyć się w przeciągu kilku kwartałów.

Słowacja, obok np. Rumunii, Węgier, Czech, Litwy, Polski czy Bułgarii, należy do grupy państw, w których grunty rolne są największym składnikiem struktury użytkowania ziemi i stanowią od 40 do blisko 60 proc. powierzchni kraju. Najważniejszy obszar uprawowy w Słowacji to znajdująca się na południowym zachodzie Nizina Naddunajska. Na terenach nizinnych w tym kraju występują urodzajne gleby (brunatne, czarnoziemy, rędziny), na których uprawia się m.in. pszenicę, kukurydzę, jęczmień, buraki cukrowe, owoce i warzywa. Najczęściej uprawianym zbożem w Słowacji jest pszenica – szacuje się, że jej zbiory wynoszą ok. 2 mln ton rocznie.

 

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)