KRIR poinformowała, ze samorząd rolniczy pozytywnie ocenia program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczący usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Jednak obserwuje się spadek liczby gmin przystępujących do tego programu, co utrudnia rolnikom skuteczną utylizację odpadów.
- Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być zbyt niska kwota dofinansowania utrzymująca się na poziomie 500 zł za 1 tonę odpadów od początku programu. W związku z tym, wnioskuje się o waloryzację kwoty dofinansowania, co umożliwiłoby większe zaangażowanie samorządów gminnych w realizację programu. Zwiększenie dostępnych środków finansowych dla samorządów przyczyniłoby się do efektywniejszego gromadzenia i utylizacji odpadów rolniczych, a tym samym do osiągnięcia zamierzonych celów programu - zauważa samorząd rolniczy.
Kolejnym istotnym problemem dotykającym rolników jest utylizacja zużytych opon od pojazdów rolniczych. Zauważa się narastający problem związany z tym rodzajem odpadu, zwłaszcza opon o dużej objętości.
- Chociaż istnieje możliwość oddania opon samochodowych do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, utylizacja opon maszyn rolniczych często stanowi trudność. W Polsce istnieje tylko kilka zakładów przyjmujących opony od maszyn rolniczych, a większość z nich wymaga wysokich opłat, sięgających nawet tysiąca złotych za utylizację 1 tony takiego odpadu. W związku z tym, program "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" powinien objąc również utylizację opon rolniczych podkreśla KRIR.
Zarząd KRIR oczekuje, że Minister Klimatu i Środowiska podejmie odpowiednie działania w celu rozwiązania zgłoszonych problemów związanych z gospodarką odpadami rolniczymi. Skuteczne działania w tych obszarach przyczynią się do poprawy sytuacji rolników i wpłyną pozytywnie na ochronę środowiska.