- Chodzi o to, aby ograniczyć straty azotu przyswajalnego w glebie, wynikające z jego wymywania i ulatniania w powietrze- mówi Grzegorz Grochot, specjalista ds. doświadczalnictwa i agrotechniki Corteva Agriscience. - Jednak naszą ambicją jest aby dostarczyć uprawom dodatkowy azot z powietrza atmosferycznego w formie przyswajalnej, bezpośrednio do liści wielu gatunków roślin uprawnych. Chodzi także o to, aby poprawić efektywność plonotwórczą pobranego azotu.
Dlatego też wśród przedstawionych nowości na 2022 roku znalazła się unikalne oferta zwiększająca opłacalność nawożenia oraz lepsze wykorzystanie azotu.
- Rolnik chce i musi utrzymać wysoki poziom plonowania, aby zadbać o utrzymanie rodziny i o bezpieczeństwo żywieniowe kraju - dodaje Grzegorz Grochot. - Pomoże w tym nasza oferta.
Zdaniem badaczy z Cortevy możliwe jest ograniczenie nawożenia azotem przy jednoczesnym utrzymaniu lub nawet zwiększeniu plonowania. Pomóc w tym może technologia OptinyteTM (InstinctTM , N-LockTM, Yara NITROPROTECTTM), która ogranicza straty przyswajalnego nawozu w glebie i pozwala zaoszczędzić około 20% dawki.
UtrishaTM N i BlueN® to preparaty, których zastosowanie pomoże dostarczyć roślinie dodatkowy azot z powietrza. Z badań wynika, ze jest to minimum 30 kg azotu na hektar.
Z kolei KinsidroTM Grow poprawia efektywność plonotwórczą pobranego azotu w wyniku stymulacji metabolizmu roślin.
Przy dobrej pogodzie, azot w glebie utrzymywany jest w strefie systemu korzeniowego roślin. jednak już opady deszczu rzędu 10 litrów na metr kwadratowy powodują przemieszczenie się azotu aż o 12 cm w głąb gleby lekkiej - większość gleb w Polsce to gleby lekkie.
Jak wynika z przedstawionych badań porównawczych w uprawie pszenicy ozimej, stosowanie technologii OptinyteTM pozwala na zmniejszenie dawki azotu i podwyższenie plonów zarówno wtedy, gdy stosujemy azot jednorazowo, jak i w dawkach zielonych. Ta sama technologia w uprawie kukurydzy także pozwala na zmniejszenie dawki azotu i uzyskanie nie mniejszych plonów.
UtrishaTM N i BlueN ® nazwane zostały przez Grzegorza Grochota ,,nalistną szczepionką bakteryjną''. Podanie nalistne bakterii Methylobacterium symbioticum tworzy w roślinie różowo zabarwione kolonie produkujące metylobaminę, która absorbuje promienie UVA i UVB i w bezpieczny sposób odbija się od chloroplastów. To skutecznie wspomaga fotosyntezę, a także zwiększa produkcję metanolu oraz pobierania fosforu, żelaza i molibdenu.
KinsidroTM Grow pozwala na poprawienie efektywności plonotwórczej pobranego przez roślinę azotu. Kwasy humusowe i fulwowe, wzbogacone o zestaw schelatowanych makro i mikroelementów z dodatkowym wspomaganiem pobierania przez lignosulfoniany wpływa na aktywność roślin, zwiększa ilość chlorofilu (a więc poprawia fotosyntezę, aktywują enzymy i niektóre hormony, ułatwiają pobieranie składników pokarmowych i zwiększają tolerancję roślin na stres środowiskowy. W efekcie - zwiększaj plon i poprawiają jego jakość.
Jak mówił pan Grzegorz, preparaty UtrishaTM N i BlueN ® można stosować także w sadach i warzywnikach. O wszystkie szczegóły warto pytać dostawców współpracujących z Corteva Agriscience.