- W strukturze wywozu pszenica stanowiła 34%, kukurydza – 39%, a żyto – 9%. Krajowi eksporterzy lokowali zboże głównie na rynku unijnym (78% wywiezionego ziarna), w tym przede wszystkim w Niemczech (3,1 mln ton – 49% eksportu ziarna) poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Z danych udostępnionych przez KOWR wynika, że w okresie od lipca 2021 r. do kwietnia 2022 r. eksport pszenicy był o 40% mniejszy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu i wyniósł blisko 2,2 mln ton. W tym czasie wywóz żyta zmniejszył się o 57%, do 557 tys. ton, pszenżyta – o 43%, do 567 tys. ton, jęczmienia – o 7%, do 373 tys. ton oraz owsa – o 9%, do 155 tys. ton. Większy był natomiast wywóz kukurydzy (o 55%, 2,5 mln ton).
Ziarno pszenicy wywożono przede wszystkim do Niemiec (696 tys. ton, 32% eksportu tego ziarna, o 11% więcej niż przed rokiem), Algierii (297 tys. ton, 14%, o 64% mniej) i Arabii Saudyjskiej (255 tys. ton, 12%, o 75% mniej). Odbiorcą żyta, jęczmienia oraz kukurydzy były głównie Niemcy, a owsa - Niderlandy i Niemcy.
Jednym z powodów niewielkiego handlu zbożami, także na rodzimym rynku jest fakt, że producenci oczekują na wyższe ceny.
- Niezadowolenie rolników z oferowanych cen powoduje, że niechętnie sprzedają ziarno, które w znacznych ilościach zalega jeszcze w magazynach. Z drugiej strony, zapotrzebowanie na zboża ze strony przetwórców i firm handlowych jest generalnie niewielkie. W większych partiach kupują jedynie podmioty, które muszą i które są gotowe zapłacić więce - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
Z informacji podanych przez izbę wynika, ze apasy pszenicy, kukurydzy czy pszenżyta, z którymi wejdziemy w kolejny sezon 2022/23 będą wyraźnie większe niż w końcu minionego.
Do Polski dociera także importowane zboże. Między innymi kukurydza a Ukrainy. Dane Komisji Europejskiej mówią, że od 1 lipca 2021 roku do 5 czerwca br. do kraju wjechało ponad 0,5 mln ton ukraińskiej kukurydzy. Więksozść kukurydzy została sprowadzona w okresie marzec-czerwiec.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w drugim tygodniu czerwca większość zbóż na polskim rynku taniała.